IZREDNO IZOBRAŽEVANJE
Referat za izredno izobraževanje
Suzana Štefanič
e-naslov: suzana.stefanic@ssts.si ali izobrazevanje@ssts.si
telefon: 01/5133 615 ali 031 793 243
pisarna 004, pritličje
uradne ure: od ponedeljka do četrtka med 10.00 in 12.00 uro ter med 15.00 in 17.00 uro oz. po predhodni najavi
Izvajanje izobraževanja
Izobraževanje poteka v obliki predavanj in vaj v skupini (če je za posamezni program prijavljenih dovolj kandidatov) ali pa v obliki individualnih konzultacij. Predavanja, vaje in konzultacije potekajo med tednom (od ponedeljka do petka) popoldan (med 16.15 in 20. uro), po urniku, ki je objavljen na spletni strani šole. Vsa predavanja, vaje, konzultacije in izpiti potekajo v prostorih šole.
Vpisni pogoji
ELEKTRIKAR IN RAČUNALNIKAR
Uspešno zaključena osnovna šola ali programi nižjega poklicnega izobraževanja (NPI). Najnižja starost za vpis v izredno izobraževanje je 16 let. Vpis v program je možen celo šolsko leto do zasedbe razpisanih mest (30) v programu oz. letniku.
ELEKTROTEHNIK IN TEHNIK RAČUNALNIŠTVA
Vpišejo se lahko kandidati z dokončano srednjo poklicno izobrazbo smeri elektrikar, elektrikar energetik, elektrikar elektronik, mehatronik operater, računalnikar, avtoserviser, avtomehanik ali z drugimi nazivi srednje poklicne izobrazbe z najmanj tremi leti delovnih izkušenj s področja elektrotehnike. Delovne izkušnje kandidat dokazuje s potrdilom delodajalca. Vpis v program je možen celo šolsko leto do zasedbe razpisanih mest (30) v programu oz. letniku.
Prekvalifikacija
Kandidati, ki imajo dokončano izobrazbo katerekoli druge smeri in stopnje, lahko v okviru prekvalifikacije pridobijo najprej srednjo poklicno izobrazbo (SPI), ki jo lahko nadaljujejo na poklicno tehniški stopnji (PTI, t.i. »3+2«). Na osnovi predloženih javno veljavnih listin (spričeval, obvestil o uspehu, potrdil o opravljenih izpitih, …) šola kandidatu prizna formalno pridobljena znanja in oblikuje osebni izobraževalni načrt za dosego prekvalifikacije.
Priznavanje že pridobljenih znanj
Z vsakim udeležencem izrednega izobraževanja šola oblikuje osebni izobraževalni načrt in mu na osnovi predloženih javno veljavnih listin (spričeval, obvestil o uspehu, potrdil o opravljenih izpitih, …) prizna formalno pridobljena znanja. S postopkom priznavanja neformalno pridobljenih znanj pa se kandidatu priznajo tudi druga pridobljena znanja na podlagi dokazil o usposabljanju in izpopolnjevanju, certifikatov, potrdil delodajalcev o usposabljanju z delom, …
Urnik in opravljanje izpitov
Urnik in datumi predavanj in izpitov se objavljajo sproti. Izpiti so lahko pisni, ustni ali pisni in ustni.
Prvi rok za izpit pri posameznem predmetu je takoj po koncu predavanj za ta predmet; predvideni pa so tudi 4 izredni roki za (p)opravljanje izpitov (november, januar, marec in maj). K izpitu se je potrebno prijaviti najmanj pet dni pred rokom za izpit, pogoj so poravnane finančne obveznosti do SŠTS Šiška iz naslova izobraževanja. Udeleženec se od izpita lahko tudi odjavi najmanj tri dni pred rokom za izpit.
Praktično usposabljanje z delom
PUD je obvezen del izobraževalnega programa, ki ga udeleženci opravijo v podjetju. Tistim udeležencem izrednega izobraževanja, ki že opravljajo delo oz. imajo delovne izkušnje iz področja, za katerega se izobražujejo, se na podlagi dokazil opravljena obveznost PUD-a lahko prizna. Ostali udeleženci si za opravljanje PUD-a poiščejo podjetje, kjer bodo opravljali dela v okviru strokovnih kompetenc programa. Šola je udeležencem na razpolago za pomoč pri pridobitvi podatkov, kontaktov in dokumentacije za uspešno izvedbo PUD-a.
Zaključni izpit
Zaključni izpit udeleženci izrednega izobraževanja opravljajo pod enakimi pogoji in ob istem času kot redni dijaki – na spomladanskem, jesenskem ali zimskem roku. Zaključni izpit lahko opravlja kandidat, ki je uspešno končal zaključni letnik srednjega poklicnega izobraževanja oziroma je dosegel predpisano število kreditnih točk in je opravil druge s programom določene obveznosti.
Opravljanje zaključnega izpita
Poklicna matura
Poklicno maturo udeleženci izrednega izobraževanja opravljajo pod enakimi pogoji in ob istem času kot redni dijaki – na spomladanskem, jesenskem ali zimskem roku. Poklicno maturo lahko opravlja vsak, ki je uspešno končal 4. letnik izobraževalnega programa srednjega strokovnega izobraževanja, uspešno končal 2. letnik izobraževalnega programa poklicno- tehniškega izobraževanja, zaključil 4. letnik gimnazije in opravil poklicni tečaj ali opravil mojstrski izpit.
Opravljanje poklicne mature
Cenik
Cenik za izredno izobraževanje za vsako posamezno leto sprejme svet zavoda in je objavljen na spletni strani šole. Šolnina za posamezni celotni letnik šolanja v šolskem letu 2024/25 znaša 1.100,00 EUR. V primeru opravljanja samo posameznih modulov se cena določi na podlagi števila kreditnih točk posameznih modulov.